Registar zaloga

U Bosni i Hercegovini registar zaloga regulisan je Okvirnim zakonom o zalozima, na osnovu kojeg je uspostavljena tzv. registarska zaloga, čime je došlo do poboljšanja privrednog ambijenta i omogućavanja učesnicima u privrednom prometu da lakše dođu do finansijskih sredstava potrebnih za obavljanje aktivnosti na tržištu.

Okvirnim zakonom uspostavljen je Registar zaloga pri Ministarstvu pravde BiH u svrhu registracije i dobijanja informacija o zalozima. U cilju uređivanja rada Registra zaloga i pitanja vezanih za postupak izvršenja na osnovu Okvirnog zakona donesen je i Pravilnik o zalozima BiH. Sa pravnog aspekta, registarskom zalogom dolazi do izražaja načelo publiciteta založnog prava kroz upis u javne knjige, koje sadrže podatke o registraciji, predmetu zaloge, založnom povjeriocu i založnom dužniku itd.

Registarska zaloga, u odnosu na tradicionalnu državinsku zalogu, ostavlja mogućnost da privredni subjekt, koristeći založene stvari radi obavljanja privredne djelatnosti, namiri potraživanje radi čijeg je obezbjeđenja ustanovljeno založno pravo.

Okvirni zakon uređuje i pojedina pitanja izvršnog postupka kao lex specialis u odnosu na entitetske zakone o izvršnom postupku a specifičnost sprovođenja izvršenja na osnovu odredaba Okvirnog zakona jesu nešto šira ovlašćenja sudskog izvršioca, koji će u svakom slučaju oduzeti predmet osiguranja, te u zavisnosti od prijedloga založnog povjerioca prodati osiguranje ili predati osiguranje založnom povjeriocu radi prodaje.

Elektronsko vođenje registra omogućava i trećim licima da na brz i pogodan način izvrše potrebne provjere, čime se unaprijeđuje opšta informaciona funkcija Registra i omogućava trećim licima da dobiju potrebne informacije o postojećim zalogama upisanim u javne knjige.

U slučaju potrebe registracije zaloga ili dodatnih informacija u vezi sa registracijom, kontaktirajte našu advokatsku kancelariju.