Autorsko pravo

Prema Zakonu o autorskim i srodnim pravima, autorska i srodna prava obuhvataju: pravo autora na njihovim djelima iz područja književnosti, znanosti i umjetnosti (autorsko pravo), prava izvođača, proizvođača fonograma, filmskih producenata, organizacija za radiodifuziju, nakladnika i proizvođača baza podataka na njihovim izvođenjima, fonogramima, videogramima, emisijama i bazama podataka.

U autorska djela spadaju: pisana djela (književni tekstovi, studije, priručnici, članci i ostali napisi, kao i računalni programi), govorna djela (govori, predavanja, propovijedi i druga djela iste naravi), dramska, dramsko-glazbena i lutkarska djela, koreografska i pantomimska djela, glazbena djela s riječima ili bez riječi, audiovizualna djela (filmska djela i djela stvorena na način sličan filmskom stvaranju), djela likovnih umjetnosti (crteži, slike, grafike, kipovi i druga djela iste naravi), djela arhitekture (skice, planovi, nacrti i izgrađeni objekti), djela svih grana primijenjenih umjetnosti, grafičkog i industrijskog oblikovanja, fotografska djela i djela proizvedena postupkom sličnim fotografskom, kartografska djela i prezentacije – znanstvene, obrazovne ili tehničke naravi.

Autor djela je fizička osoba koja je stvorila djelo. Autorsko pravo traje za života autora i 70 godina nakon njegove smrti. Autorsko pravo se nasljeđuje.

Advokatska kancelarija Rašid Haračić zastupa klijente u postupcima zaštite autorskih prava, u slučaju kada su prava ugrožena ili kada se druga lica koriste tim pravima. Osoba čija su autorska prava povrijeđena može tražiti zaštitu tih prava i naknadu štete prema općim pravilima o naknadi štete. Jednaku zaštitu može tražiti osoba kojoj prijeti stvarna opasnost da će njezina prava biti povrijeđena.

Za naše klijente pokrećemo sudski postupak zaštite autorskih prava, kojim tražimo:

  • Utvrđenje učinjene povrede autorskog prava
  • Zabranu daljnjeg činjenja učinjene povrede i budućih sličnih povreda prestankom ili suzdržavanjem od radnji koje to pravo vrijeđaju,
  • Uklanjanje stanja nastalog povredom prava,
  • Povlačenje predmeta povrede iz gospodarskih tokova uz uvažavanje interesa trećih savjesnih osoba,
  • Potpuno uklanjanje predmeta povrede iz gospodarskih tokova,
  • Uništenje predmeta povrede,
  • Uništenje sredstava koja su isključivo ili u pretežitoj mjeri namijenjena ili se rabe za činidbu povreda i koja su vlasništvo povreditelja,
  • Prepuštanje predmeta povrede nositelju prava uz plaćanje troškova proizvodnje,
  • Objavljivanje presude.