Nasljedno pravo

Svakodnevna odvijanja ostavinskih postupaka stvaraju potrebu za što stručnijim postupanjem i poznavanjem svojih prava. Nasljedno pravo se stiče u trenutku ostaviteljeve smrti. Ostavinski postupak pokreće se po službenoj dužnosti, u roku 30 dana nakon što sud primi smrtovnicu ili izvod iz matične knjige umrlih. U ostavinskom postupku se utvrđuje ko su ostaviteljevi nasljednici, što čini ostavinu, te koja još prava u pogledu ostavine pripadaju nasljednicima, legatarima i drugim osobama.

Nasljednici nasljeđuju po nasljednim redovima. U prvom nasljednom redu su bračni/vanbračni supružnik i djeca, koji nasljeđuju na jednake dijelove. Prije podjele zaostavštine mogu postojati različite situacije, poput postojanja bračne stečevine, postojanja ugovora o doživotnom izdržavanju ili testamenta, koji izmjenjuju tok ostavinskog postupka. Vanbračno srodstvo izjednačuje se u pogledu nasljeđivanja sa bračnim, a srodstvo potpunog usvojenja izjednačuje se sa srodstvom po krvi.

Advokatski ured Rašid Haračić zastupa svoje klijente u ostavinskim postupcima, kao i u parničnim postupcima koji proizilaze iz ostavinskih postupaka, kao što je postupak za utvrđivanje bračne stečevine koja ne ulazi u nasljedstvo, utvrđivanje valjanosti testamenta ili ugovora o nasljeđivanju, utvrđivanje vrijednosti nužnog nasljednog dijela ili uračunavanje u nasljedni dio, povrat poklona itd, te vršimo sljedeće usluge:

  • Sačinjavanje testamenta
  • Sačinjavanje ugovora o nasljeđivanju
  • Sačinjavanje sporazuma o ustupanju i raspodjeli imovine za života
  • Sačinjavanje ugovora o doživotnom izdržavanju

 

U slučaju postojanja testamenta, zakonski nasljednici imaju pravo na nasljeđivanje svoga nužnog dijela, koji iznosi jednu polovinu zakonskog dijela.