Odredbama člana 92. Zakona o parničnom postupku propisano je da sudska nagodba može se pobijati samo tužbom koja se ima podnijeti u roku od tri mjeseca od dana saznanja za razloge pobijanja, a najkasnije u roku od pet godina od dana zakljucenja sudske nagodbe. Sudska nagodba se može pobijati ako je zaključena u zabludi ili pod uticajem prinude ili prevare.
Ako sudska nagodba bude poništena, postupak se nastavlja kao da sudska nagodba nije ni bila zaključena.
U predmetu u kojem je kancelarija uspješno zastupala prvotuženog u sudskom postupku 65 0 P 685867 18 P, vrijednost spora 3.760.350,00 KM, a povodom Poništenje sudske nagodbe (njem. Anfechtung eines gerichtlichen Vergleichs, eng. Challenge a Settlement) presudom Općinskog suda u Sarajevu, broj predmeta 65 0 P 685867 18 P od 14.08.2019. godine, vrijednost spora 3.760.350,00 KM, odbijen je tužitelj sa tužbenim zahtjevom da sud poništi sudsku nagodbu zaključenu pred ovim sudom, te da naloži nastavak navedenog parničnog postupka. Tužitelji su dužni isplatiti troškove postupka u iznosu od 5.092,16 KM.
Sud obrazlaže da je sudska nagodba u suštini predstavlja sporazum stranaka zaključen pred ovim sudom, pa ona u prirodi ne predstavlja ništa drugo nego ugovor između stranaka. U parničnom postupku sud je vezan za zahtjevima stranaka, te istovremeno po službenoj dužnosti pazi na ništavost. Vezanost tužbenim zahtjevom izdignuto je na nivo procesnog načela, dok aterijalno pravn eodredbe o dužnoj pažnji na niđtavost obavezuju sud da spriječi ostvarivanje prava koja počivaju na ništavim osnovama.
Ako Vam je potrebno savjetovanje na temu Poništenje sudske nagodbe (njem. Anfechtung eines gerichtlichen Vergleichs, eng. Challenge a Settlement) kao društvo, član društva, direktor ili osnivač ili trebate advokata za korporativno pravo za svoje preduzeće ili za svoju poslovnu ideju, onda ste na pravom mjestu kod nas i možete kontaktirati naše advokate za korporativno pravo direktno putem telefona (+387 62 342 463), WhatsAppa, Vibera ili e-maila (rasid@haracic.ba).